Rupert audiogidas
Kiti kambariai

Leah Clements: Į plieninį vamzdį nenuspėjamo žmogaus netalpinsime, 2020

Leah Clements 

Į plieninį vamzdį nenuspėjamo žmogaus netalpinsime, 2020

Fotografija, 70 x 61 cm.

Įrėminta atviruko dydžio horizontali nuotrauka. Rėmas daug didesnis, plonu balto medžio krašteliu. Tarp rėmo ir nuotraukos palikta didelė tuščia erdvė, beveik visa užimta storo balto popieriaus gabalu, dėl kurio nuotrauka didelės erdvės centre atrodo dar mažesnė.

Nuotrauka panaši į kadrą, užfiksuotą vaizdo stebėjimo kameros. Ji neryški, vyrauja pilkos ir mėlynos spalvos, nors taip pat matomos rausvos ir žalsvos stroboskopo linijos. Mes žvelgiame pro iliuminatorių vidun metalinės kameros, kuri primena povandeninį laivą ar erdvėlaivio kapsulę. Viduje, dešinėje nuotraukos pusėje, ant vienos iš dviejų mėlynų kėdžių su juodomis viena prie kitos pritvirtintomis rankų atramomis sėdi moteris. Ji baltaodė, 25-26 metų, tamsiais trumpais plaukais. Moteris dėvi tamsiai mėlynus marškinėlius ir juodus džinsus. Jos kojos sukryžiuotos, keliai nukreipti į dešinę, už matomo vaizdo ribos. Rankas ji pasidėjusi ant kelių, viena įsikibusi į kitos riešą. Ji žiūri į viršų, į kažką, kas nepatenka į mūsų regos lauką, kažką priešais ją ir galbūt šiek tiek virš jos. Jos išraiška atrodo tuščia, nors šiek tiek įsitempusi. Pro iliuminatorių virš moters galvos šviečia ryškiai žalia šviesa. Nuotraukos centre, už moters esančioje sienoje taip pat matyti kitas iliuminatorius, pažymėtas skaičiumi „10“. Aplink kamerą išdėstyti laidai, metalinės plokštės ir varžtai.

Ši nuotrauka – kadras iš hiperbarinę kamerą stebinčios vaizdo kameros filmuotos medžiagos. Ši patalpa – didelis įrenginys, naudojamas deguonies terapijai, viduje esantį oro slėgį padidinant iki triskart didesnio nei įprastas. Čia gali lankytis pacientai, siekiantys išsigydyti dekompresijos ligas, sukeltas nardymo avarijos, bandymo nusižudyti ar apsinuodijimo anglies monoksidu dėl gaisro, taip pat žaizdas, kurių gijimui reikalingas papildomas deguonis. Vienu metu kameroje gali būti susodinta iki aštuonių pacientų. Seanso metu patalpa kelioms valandoms sandariai užrakinama, o norint ją atidaryti reikia bent dviejų minučių.

Šios parodos pabaigoje bus rodomas menininkės performansas „Hyperbaric“. Pirmas kūrinio variantas  pristatytas šių metų pradžioje, Londono „Somerset House Studios“, o šįkart bus rodoma  atnaujinta lietuviška jo versija. Performanse Clements apmąsto dėl medicininių priežasčių uždaroje erdvėje praleidžiamą laiką, rūpestį ir susitaikymą, nepasirinktas bendruomenes bei aplinkas, kurioje pastarosios formuojasi.

Leah Clements – Londone įsikūrusi menininkė, kurios praktika apima kiną, performansus, rašymą, instaliacijas ir kitas medijas. Savo kūryboje Clements nagrinėja psichologinių, emocinių ir fizinių aspektų santykį, neretai pasitelkdama asmeninius pasakojimus apie neįprastus ar sunkiai žodžiais išreiškiamus išgyvenimus. Savo darbuose menininkė kritinėmis ir praktinėmis priemonėmis taip pat atkreipia dėmesį į ligą / luošumą / negalią.