Jos Boys: Neįgalumas kitaip: prieinamumas kaip kolektyvinis rūpestis
Rupert kviečia į Jos Boys virtualią paskaitą, kuri yra šių metų Rupert viešosios programos „Rūpestis ir tarpusavio priklausomybė“ dalis. Paskaita bus tiesiogiai transliuojama Rupert Facebook paskyroje liepos 16 dieną, 19 val.
Šios paskaitos metu Jos Boys pristatys bendraautorinį projektą „The DisOrdinary Architecture“, kuriame kritiškai ir kūrybiškai permąstomi būdai, kuriais mes įtvirtiname neįgalumą architektūroje, dizaine ir plačiojoje visuomenėje.
Neįgalumo studijos, menai ir aktyvizmas jau ilgą laiką kritikuoja nuostatas, kokie kūnai ir protai yra svarbūs – kas yra vertinama, o kas marginalizuojama – tam, kad pasipriešintų įprastiems prieinamumo ir integracijos „sprendimams“ ir juos pakeistų. Vietoj to, kad būtų traktuojamas kaip problema architektūroje, neįgalumas tampa kūrybiniu generatoriumi dizaino srityje; galinga „normalumo“ kritika; nepakeičiama priemonė demaskuoti kasdienes dizaino prielaidas apie erdvę ir kas ją užpildo; sutelkiant mechanizmus link naujos kolektyvinės ir naujai besiformuojančios socialinės, erdvinės ir materialios lygybės. Jos klausia kaip sukurtos erdvės gali kisti kai mes suvoksime tokius konceptus kaip prieinamumas ir integracija ne kaip paprasčiausius priedus prie jau egzistuojančių pastatų ir miestų, bet kaip kolektyvinio rūpesčioformas, už kurias visi esame atsakingi.
Paskaita bus tiesiogiai transliuojama Rupert Facebook paskyroje. Paskaitos trukmė 40-60 min, 20 minučių bus skirta jūsų klausimas ir atsakymams, kuriuos galėsite užduoti tiesioginės transliacijos komentarų sekcijoje. Paskaita vyks anglų kalba.
Dr. Jos Boys yra magistrantų kurso „Learning Environments“ The Bartlett fakultete, Londono koledžo universitete (UCL) direktorė, ji akademiškai bei praktiškai tyrinėja kūrybines ir įtraukiančias edukacines erdves. Kartu su neįgalia menininke Zoe Partington 2008 m. ji sukūrė projektą „The DisOrdinary Architecture“. Šio projekto misija yra skatinti veiklą, kuri plečia ir atskleidžia naujos praktikos modelius aplinkos kūrimo srityje, bei yra kuruojama neįgalių menininkų kūrybiškumo ir patirčių. Jos yra knygų „Doing Disability Differently: an alternative handbook on architecture, dis/ability, and designing for everyday life“ (Routledge 2014) autorė ir „Disability, Space, Architecture: A Reader“ (Routledge 2017) redaktorė.
Rupert veiklą remia Lietuvos kultūros taryba