Rupert skelbia šių metų Alternatyvios edukacijos programos dalyvius ir naują kuratorę

Dvyliktosios Rupert Alternatyvios edukacijos programos dalyviais šiemet tapo aštuoni Lietuvos ir užsienio kūrėjai, o prie meno, rezidencijų ir edukacijos centro komandos prisijungė nauja šios programos kuratorė Goda Palekaitė. Lapkričio mėnesį dalyvių laukia rezidencija Marselyje, kuri pirmą kartą organizuojama bendradarbiaujant su „Triangle-Astérides.

Dalyviai – skirtingų sričių profesionalai

Rupert Alternatyvios edukacijos programa (AEP) – tai paraakademinė studijų programa, propaguojanti decentralizuotus žinių mainus, sankirtas ir į procesą orientuotą tyrimų bei eksperimentų veiklą. Šia programa siekiama išplėsti akademinio lauko ribas: skatinti savarankiško mokymosi praktikas, tarpusavio mokymąsi, glaudžius dalyvių ir edukatorių santykius.

Kasmet atrenkama iki devynių dalyvių, kuriems suteikiama galimybė plėtoti savo projektus dalyvaujant įvairiuose praktiniuose užsiėmimuose, paskaitose, seminaruose, tyrimų išvykose ir studijų vizituose. Programa vykdoma ciklais, kurių kiekvieną apibrėžia tam tikra tema. Šiųmetę temą „Transgresija ir pereinamumas“ sumanė ankstesnės AEP kuratorius Tautvydas Urbelis. 2024 m. AEP rengiama bendradarbiaujant su „Triangle-Astérides“ (Prancūzija), „Aikas Žado“ laboratorija Žeimių dvare (Lietuva), „Akee“ (Lietuva) ir „Medūza“ (Lietuva).

Dalyvauti šių metų AEP atrinkti aštuoni savo sričių profesionalai: Samuel Barbier-Ficat (Prancūzija), konservatorijoje įgijęs muzikanto išsilavinimą, plėtoja performatyvią tarpdisciplininę praktiką; architektė Gabrielė Černiavskaja (Lietuva) yra patyrusi kuratorė ir edukatorė, tyrinėjanti eksperimentinę ir spekuliatyvią erdvės politiką; rašytoja (-as), aktyvistė (-as) ir kritikė (-as) Donna Marcus Duke (Jungtinė Karalystė) daug dėmesio skiria queer ir trans istorijoms ir šiuo metu tyrinėja alternatyvias evoliucijos mokslo interpretacijas; Ieva Gražytė (Lietuva) – pavidalus keičianti rašytoja ir akademikė, sukaupusi įvairialypės tarptautinės patirties technologijų, diplomatijos, filosofijos ir ekonomikos srityse; Martyna Ratnik (Lietuva) – kultūros darbuotoja, užsiimanti rašymu, filmų kūrimu, kuratoryste ir tyrinėjanti nuobodulio estetiką bei archyvų politiką; menininkė Ieva Rižė (Lietuva), pasitelkdama kiną, garsą, kostiumų dizainą ir performansą, kuria dokumentinę fikciją, o sykiu analizuoja tapatybę, poliarizmą ir požiūrį į psichikos sveikatą; Markéta Slaná (Čekija) kuria postlingvistinę hibridinę tikrovę instaliacijose, vaizdo įrašuose ir skulptūrose; na, o klasikinę muziką ir skulptūrą studijavusi teatro režisierė Greta Štiormer (Lietuva), tyrinėdama queer kultūrą ir feminizmą, kvestionuoja socialines normas.

Transgresijos ir pereinamumo temas nagrinės drauge su tarptautine mentorių komanda Lietuvoje ir Marselyje

Alternatyvios edukacijos programa Žeimių dvare / Nuot. aut. Dominyka Gurskaitė

Pirmas programos dalyvių susitikimas liepos viduryje jau įvyko Žeimių dvare, kur menininkai pristatė asmenines praktikas ir prisijungė prie „Aikas Žado“ restauravimo laboratorijos. Dalyvių dar laukia užsiėmimai su Lietuvos ir užsienio mentoriais: Ama Josephine Budge Johnstone, Billy Bultheel, Ceci Moss, Hannah Rose Stewart, Laura Marija Balčiūnaite, Lithic Alliance, Nabila Tavolieri, PRICE, Ren Loren Britton & Goda Klumbyte, Sara Sassanelli, Sarah Friend, Tom Clark, Vaida Stepanovaite.

Šį rudenį dalyviai dvi savaites praleis bendradarbiaujant su „Triangle-Astérides“ organizuojamoje rezidencijoje Marselyje. Čia jie susipažins su vietine meno scena ir toliau plėtos savo projektus. Programa tęsis iki lapkričio 29 d., o jos kulminacija taps baigiamasis renginys Vilniuje.

Nauja kuratorė – Goda Palekaitė

Goda Palekaitė

Šią vasarą Rupert pasitinka naują AEP kuratorę – tarpdisciplininę menininkę ir tyrėją Godą Palekaitę. Ji šių metų programą kuruoja drauge su rezidencijų ir viešosios programos kuratoriumi JL Murtaugh.

„Džiaugiuosi tapusi Alternatyvios edukacinės programos kuratore ir nauju iššūkiu padėti kurti „Rupert“ viziją bei strategiją. Šią instituciją laikau išskirtine ne tik Lietuvos meno kontekste, ji gerbiama ir tarptautiniu mastu. „Rupert“ matau kaip kryžkelę, kurioje susitinka ir eksperimentuoja įvairių sričių kultūros lauko atstovai. Mane kaip edukatorę domina kolektyviniai ir kritiški mokymosi metodai, išsklaidytas, nelinijinis, necentralizuotas žinojimas, jo daugiaprasmiškumas, didelis dėmesys meniniams metodams – ir visa tai pripažįstant gyvenimo bei kūrybos strategijų įvairovę. Būdama „Rupert“ AEP kuratorė, noriu kurti diskursą, laviruojantį tarp mikro- ir makroperspektyvų, svyruojantį tarp asmeninio požiūrio ir nutolusių kontekstų analizės, sykiu ketinu nuosekliai sieti kūrybinius klausimus su teoriniais diskursais ir ypatingą dėmesį skirti feministiniam, dekolonijiniam, autoteoriniam ir kritinės istorijos požiūriams, – sakė nauja AEP kuratorė.

„Rupert“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Rėmėjai: Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros institutas, Prancūzų institutas, Tech Zity.