Vanja Smiljanić
Vanja Smiljanić (g. 1986 m. Belgrade) yra vizualiųjų menų ir performansų kūrėja, gyvenanti Kelne ir Lisabonoje. Smiljanić daugiausia dėmesio skiria tarpdisciplininiams projektams, integruoja vizualiuosius menus, videomeną ir performansą. Dažnai naudoja performatyvios paskaitos modelį, fikciją susiedama su patirtimi, pasitelkdama techninius instrumentus, diagramas ir „sci-fi povera“ skulptūras. Jos kūryba liudija apie ideologijas, kylančias iš susvetimėjimo, o savo kūną menininkė naudoja kaip pasakojimo priemonę, prisiimdama tai orakulės, tai pasakotojos vaidmenį.
Smiljanić baigė podiplomines studijas Briuselio tyrimų centre „A.pass“ (2015 m.), įgijo magistro laipsnį Nyderlandų meno institute Arnheme (2012 m.) ir Kelno aukštojoje medijų menų mokykloje (2019 m.), taip pat baigė dailės studijas Lisabonos dailės fakultete (2009 m.). Jos darbai pristatyti įvairiuose festivaliuose ir institucijose, pvz., „Deichtorhallen“ (Hamburgas), MAXXI (Roma), Kunstahlle Wien (Viena), Kunsthaus NRW (Vokietija), HMKV (Dortmundas), „KAI10 Arthena“ fonde (Diuseldorfas), Schauspiel Köln (Kelnas), Kunsthalle Düsseldorf (Diuseldorfas), Padiglione d’Arte Contemporanea (Milanas) ir kt.
Savo projekte ji susieja septynerius metus (kartu su Lukas Marxt) vykdytus išsamius JAV Amerikos pietvakariuose esančios Saltono jūros tyrimus su vandens telkinių vietovėmis Vilniuje bei Kelne ir pasitelkia lopšines kaip paliatyvų ritualą klimato katastrofų ir ekologinės griūties neišvengiamybės akivaizdoje.
Vanja Smiljanić rezidencija yra programos „Abipusės empatijos“ dalis.
„Abipusės empatijos“ – tai bendra Goethe’s instituto, Rupert meno, rezidencijų ir edukacijos centro bei Pasaulio menų akademijos Kelne programa. 2024–2025 m. etapas tapo įmanomas dėl dosnios Goethe’s instituto Vilniuje paramos. Rupert rezidencijų programas remia Lietuvos kultūros taryba ir „Tech Zity“. Pasaulio menų akademiją finansuoja Kelno miestas ir Šiaurės Reino-Vestfalijos kultūros ir mokslo ministerija.