Alternatyvios edukacijos baigiamoji paroda „Adero“

Rupert maloniai kviečia į Alternatyvios edukacijos programos baigiamąją parodą „Adero“.

Atidarymas: 2022 m. lapkričio 25 d. 20.00 val.
Parodos trukmė: 2022 m. lapkričio 25 d. – gruodžio 12 d.
Vieta: siuvykla „Tech Zity Lilium“ (Panerių g. 43, Vilnius)
Lankymo valandos:

Parodą galima apžiūrėti tik lydint gidui:
-ketvirtadieniais, penktadieniais 16 val., 17 val., 18 val.
-šeštadieniais 14 val., 15 val., 16 val., 17 val.
Parodos lankymas nemokamas. Įėjimas į parodą per fabriko vartus, toliau sekite informacinius ženklus, kur jus pasitiks gidas.
Gruodžio 12 dieną (pirmadienį) vyks parodos uždarymo renginys, jo programa bus paskelbta Rupert socialiniuose tinkluose jau netrukus.
Specialūs parodos turai su kuratoriumi ir menininkais vyks:
-gruodžio 1 dieną, 18 val.
-gruodžio 8 dieną, 18 val.
-gruodžio 12 dieną, 18 val.

Facebook renginys

Dešimtoji Alternatyvios edukacijos programa baigiasi paroda „Adero“, vyksiančią laikui nepavaldžios siuvyklos „Lelija“ patalpose. Rupert kviečia į dvi dienas truksiantį, per įvairias erdves, laikus ir pasaulius nusidrieksiantį renginį, kurio metu bus pristatomi šešis mėnesius trukusios programos dalyvių įgyvendinti darbai.

Parodos pavadinimas – lotyniškas žodis adero – turi tris reikšmes: „atvykstu“, „dalyvauju“, „esu čia“. Tai žodis, peržengiantis kasdienybės kalbos ribas ir išsiliejantis į nežinomybę. Jo trys reikšmės – tarsi mirguliuojantys šydai, tai atskleidžiantys, tai vėl paslepiantys šešis mėnesius trukusį edukacinį procesą. Tai burtažodis, dar neįsitvirtinęs dabarties grimuaruose, tačiau nevaržomai aidintis didžiulėse pritemusiose seno fabriko erdvėse.

Prieš šešis mėnesius atvykstu žymėjo Alternatyvios edukacijos programos pradžią, tačiau kiekvienam dalyviui tai reiškė skirtingus dalykus – grįžimą iš užsienio arba pasilikimą gimtajame mieste, o galbūt persikėlimą į niekuomet anksčiau neaplankytą šalį ketinant dalyvauti programoje, apie kurią teko tik skaityti internete. Atvykimas – tai tam tikra pasitikėjimo išraiška, šuolis į nežinią, kuriam įvykti reikia ryžto ir beatodairiško užsidegimo.

Šešis mėnesius dalyvavimas buvo atvykimo tęsinys, sutvirtinęs tarpusavio pasitikėjimą ir subrandinęs santykius, kuriuos liudijo vis daugiau bendrų istorijų socialiniuose tinkluose. Programa tapo savotiška sistema, gana primygtinai reikalaujančia dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, seminaruose ir ekskursijose. Tačiau dalyvavimas taip pat buvo ir žinių mainų, tarpininkavimo bei abipusio pasitikėjimo forma.

Šešis mėnesius būti čia reiškė būti akimirkoje, užimti erdvę ir priimti per ją srūvančius srautus. Būti čia taip pat reiškė tapsmą vaiduoklišku, čia susitelkiant, čia vėl ištirpstant žinių telkiniuose, paliekant pėdsakus ir tyrinėjant metaforas. Buvimas čia dažnai įgaudavo nežemiško labirinto pavidalą, kuriame edukacija persipindavo su pulsuojančiais juslingumo ir pertekliaus blyksniais. Visa tai judėjo ir siūbavo, liejosi ir lašėjo, leido tiesti griežtai neapibrėžtus kelius į ateitį.

Kaip Anna Tsing kadaisė kvietė mus sekti paskui matsutake grybą per baugius sugadinto pasaulio griuvėsius*, taip ir mes kviečiame sekti „Adero“ atgarsiais bei pėdsakais per griūvančio fabriko labirintus, viliantis atrasti būdų, kaip gyventi nesaugioje ateityje.

*Tsing, Anna „Grybas pasaulio gale“ (angl. The Mushroom at the End of the World)

PARODOS MENININKAI

HASHIA, Misti studio, Delphine Lejeune, laura fernández antolín, Laura Marija Balčiūnaitė, Ana Lipps, Algirdas Jakas, Dovydas Laurinaitis, iolo Walker

Kuratorius: Tautvydas Urbelis
Koordinatorė: Rugilė Miliukaitė
Koordinuojanti architektė: Eglė Kliučinskaitė
Komunikacija: Gabrielė Marija Vasiliauskaitė
Kuratoriaus asistentė: Brigit Arop
Dizaineriai: „Studio Misti“, Delphine Lejeune
Garso technikas: Antanas Dombrovskij
Instaliavimas: Tauras Kensminas
Apšvietimo dizaineris: Justas Bø
Vertėjas: Paulius Balčytis
Kalbos redaktoriai: Dovydas Laurinaitis, Jurij Dobriakov, Kristina Pilitauskienė

Programos edukatoriai: Bones Tan Jones, Denis Petrina, Dorota Gawęda and Eglė Kulbokaitė, Joey Holder, Mary Maggic, Nisha Ramayya, Agency Agency (Victoria Meniakina, Roel van Herpt), Aikas Žado Laboratory (Eglė Ambrasaitė ir Domas Noreika), Arts of the Working Class (Dalia Maini or Amelie Jakubek), Verpėjos (Laura Garbštienė)

Dėkojame Julijai Reklaitei, Jonei Miškinytei, Monikai Lipšic, Viktorijai Šiaulytei, Annai Chostegian, Linui Ramanauskui, Jurgitai Seriakovienei, Eglei Bazaraitei, Linai Koselevai, Dainai Eičaitei, Kai (Estija), Notam (Norvegija), Architektūros fondo Eksperimentų platformai

Rupert veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Rėmėjai: Vilniaus miesto savivaldybė, „Tech Zity“, „Nordic Culture Point“