10-osios Alternatyvios edukacijos programos rinktinė
PARSISIŲSTI RINKTINĘ LIETUVIŲ KALBA
2022 m. ir toliau nagrinėta tema „Magija ir ritualai“. Tiek programoje, tiek žurnale, pasitelkiant įvairius individualius raiškos atvejus, ji padėjo gilintis į skirtingus keitimosi žiniomis režimus, alternatyviąją pedagogiką ir kolektyviškumo formas.
Laikantis Alternatyvios edukacijos programos etoso, žurnalas sudarytas bendradarbiaujant vieniems su kitais – edukatoriai skatinti siūlyti jų rengtas kūrybines dirbtuves atspindinčius tekstus, o kai kurie dalyviai pateikė per programą sukurtą vaizdinę medžiagą. Žurnale programai sąmoningai nesuteikiamas išsamus teorinis pagrindas, tiksliai neatkartojamos ir per įvairius užsiėmimus vykusios diskusijos. Didžioji dalis užfiksuotų pokalbių, užrašų ir apmąstymų išlieka tarp dalyvių, jų sukurtose laikinose mokymosi erdvėse. Įvairiakalbė rinktinė suteikia galimybę leistis į takią kelionę – per besitobulinančiųjų paliestas skirtingas sritis ir diskursus.
Leidinio medžiaga sudaro kaleidoskopišką poetiškų pamąstymų, išsamių straipsnių, vaizdinių kontempliacijų ir idėjų rinkinį. Jis atskleidžia 10-osios Rupert Alternatyvios edukacijos programos edukatorių ir dalyvių patirtis, veiklas ir temą. Leidinį vizualiai įkvėpė Delphine Lejeune, iolo Walkeris, laura fernández antolín, Laura Marija Balčiūnaitė ir Studio Misti. Jų užrašai ir paveikslai tapo dizaino dalimi ir pripildė žurnalą gyvų atsiminimų apie Vilniuje praleistą laiką.
Rinktinę sudaro trys skirtingų edukatorių parinkti straipsniai, anksčiau publikuoti kituose žurnaluose ir knygose. Šįkart jie sutelkti į visumą ir atspindi šešis mėnesius įvairiose fizinėse ir spekuliatyviose erdvėse vykusias diskusijas. Žurnale galima rasti Michelle Murphy straipsnį „Išskirstytoji reprodukcija, cheminis smurtas ir delsa“, Nilso Bubandto tekstą „Vaiduoklių geologija: dvasios, akmenys ir antropoceno nekropolitika“ bei Chloé Germaine Buckley publikaciją „Raganos, kalės ar feminizmo pradininkės? Ragana folklorinio siaubo kine“.
Su šiais tekstais rinktinėje pateikiamos glaustos pastabos apie programos paskaitas, kūrybines dirbtuves, tiriamąsias išvykas ir baigiamuosius renginius. Taip pristatomas platus programos mokymo planas. Nors ir nėra tobulo būdo (o, tiesą sakant, galbūt ir poreikio) dokumentuoti visas veiklas, šios trumpos ištraukos ir vaizdai leidžia suprasti, kokios įžvalgos bei nuotaikos formavo šią 10-ąją programą.
Visos Alternatyvios edukacijos programos dalys yra itin svarbios, bet jos neįmanoma įsivaizduoti be dalyvių! Jų biografijos ir sukurtų meno kūrinių pristatymai pateikiami prieš Alternatyvios edukacijos programos edukatorių sudarytą skaitinių sąrašą. Šis įvairialypis sąrašas atspindi skirtingus požiūrius į magijos, ritualų ir alternatyvios edukacijos temą. Kai kuriose siūlomose knygose ir tekstuose magija bei ritualai traktuojami kaip tyrimo objektas, išlaikoma reikiama kritinė distancija, kituose gilinamasi į rašytojų subjektyvumą formuojančias internalizuotas praktikas. Kai kurie tekstai nepatenka į šias plačias kategorijas.
Kantriausi ir smalsiausi skaitytojai bus apdovanoti šių metų edukatorės Nishos Ramayyos eilėraščiu „užmirštų sapnų speleologija“, užbaigiančiu šią rinktinę ir 10-ąją Alternatyvios edukacijos programą.
Kviečiame skaityti, patirti ir kurti savo magiškus ritualus kartu su „10-osios Alternatyvios edukacijos programos rinktine“.
__ __ __
Sudarytojai: Tautvydas Urbelis ir Brigit Arop
Bendrasudarytojai: Eglė Ambrasaitė, Denis Petrina, Dorota Gawęda ir Eglė Kulbokaitė
Iliustracijos: Delphine Lejeune, iolo Walker, laura fernández antolín, Laura Marija Balčiūnaitė, Studio Misti
Vertėjai: Aleksandra Fominaitė, Paulius Balčytis, Ugnė Marija Andrijauskaitė
Kalbos redaktoriai: Jurij Dobriakov (anglų), Evelina Zenkutė (lietuvių)
Grafinis dizainas: Jonė Miškinytė
Alternatyvios edukacijos dalyviai: HASHIA, Misti studio, Delphine Lejeune, laura fernández antolín, Laura Marija Balčiūnaitė, Ana Lipps, Algirdas Jakas, Dovydas Laurinaitis, iolo Walker
Alternatyvios edukacijos dalyviai edukatoriai: Bones Tan Jones, Denis Petrina, Dorota Gawęda and Eglė Kulbokaitė, Joey Holder, Mary Maggic, Nisha Ramayya, Agency Agency (Victoria Meniakina and Roel van Herpt), Aikas Žado Laboratory (Eglė Ambrasaitė and Domas Noreika), Arts of the Working Class (Dalia Maini and Amelie Jakubek), Verpėjos (Laura Garbštienė)
Rupert veiklą remia Lietuvos kultūros taryba
Rėmėjai: Vilniaus miesto savivaldybė, „Tech Zity“, „Nordic Culture Point“