Alternatyvios edukacijos programos paskaita #5 Post Brothers – „Akmuo, ginantis nuo tigrų: simpatinė magija abejonių pasaulyje“

Data: rugsėjo 20 d.
Laikas: 18:00
Vieta: Vilniaus dailės akademijos dizaino inovacijų centras (Maironio g. 3)
Paskaita vyks anglų kalba

Rupert alternatyvios edukacijos programa pristato Post Brothers paskaitą „A rock that keeps tigers away: sympathetic magic in a world of doubt“ (liet. „Akmuo, ginantis nuo tigrų: simpatinė magija abejonių pasaulyje“), kurioje kuratorius, rašytojas ir edukatorius Post Brothers kalbės apie kontrintuityvią priežastingumo dinamiką meninių praktikų bei viso pasaulio kontekste. 

DAUGIAU APIE PASKAITĄ

Houmeris: Nė vienos meškos. Meškų patrulis tikriausiai labai stengiasi.
Liza: Tai apgaulingas mąstymas, tėti.
Houmeris: Ačiū, brangioji.
Liza: Pagal tavo logiką, galėčiau tvirtinti, kad šitas akmuo gina nuo tigrų.
Houmeris: Kaip jis veikia?
Liza: Jis neveikia.
Houmeris: Aha…
Liza: Čia tik paprastas akmuo.
Houmeris: Aha…
Liza: Bet nematau čia jokio tigro, o tu?
Houmeris: Liza, perku tavo akmenį

1996 m. televizijos laidos „Simpsonai“ serijoje Houmeris Simpsonas demonstruoja klasikinę loginę klaidą cum hoc ergo propter hoc (po to, vadinasi, dėl to). Houmeris nesupranta, kad dviejų kintamųjų egzistavimas vienu metu (šiuo atveju akmens buvimo ir tigrų nebuvimo) dar nereiškia, jog vienas iš jų lemia kitą. Kaip pasakytų statistikos ekspertai, koreliacija nereiškia priežastinio ryšio! Newtonas teigė, kad kiekvienam veiksmui privalo būti lygiavertis priešingas atoveiksmis – niekas nevyksta be priežasties. Tačiau šiai sampratai prieštarauja šiuolaikinė fizika, psichoanalizė, naujausia į objektus orientuota filosofija ir afekto teorijos, taip pat daugelis šiuolaikinių menininkų. Dėl to ėmė formuotis daugiau niuansų įvertinantis požiūris į tai, kaip tam tikri dalykai sąveikauja, siejasi ir bendrauja.

Paskaitoje „Akmuo, ginantis nuo tigrų“, perėmusioje pavadinimą ir temą iš 2017 m. Post Brothers kuruotos parodos Miunchene, „Kunstverein“ asociacijos patalpose, bus nagrinėjama įvairiose kultūrinėse praktikose vykdoma „magiška“ manipuliacija priežastiniais ryšiais, pradedant kapitalistiniu pranašavimu ir baigiant šiandieniu konceptualaus meno palikimu. Svarstant šią temą, verta iš naujo panagrinėti Jameso George’o Frazerio „simpatinės magijos“ sąvoką, kurią šis antropologas išskyrė į panašumo dėsnį ir kontakto, arba „užkrato“, dėsnį. Kaip aptarsime paskaitoje, šie dėsniai neatsiejami tiek vienas nuo kito, tiek ir nuo būdų, kuriais šiuolaikinio meno kontekste interpretuojamos tam tikros medijos bei mediacijos. Magija, kaip manipuliacija priežastimi ir pasekme, gali būti ir modelis, padedantis suprasti kontrintuityvų intensyvumą, tarpusavio ryšius bei intymumą, atsirandančius žmonių aplinkoje ir ne tik, bei siūlo gausybę galimų kūrybinio pasipriešinimo nišų. Nagrinėdami kai kurias iš šių magiškų strategijų, akcentuosime, kaip menininkai identifikuoja koreliacijas ir sutapimus, siekdami susieti atskirus reiškinius laike ir erdvėje, kaip paprasti aplinkybių pokyčiai duoda apčiuopiamų rezultatų visai kitose srityse bei kaip sugretinus objektus pasikeičia jų individualios reikšmės, suvokimas ir naudingumas. Taigi priežastingumas bus pristatomas kaip pagrindinis bet kokios kūrybinės ar kritinės praktikos dėmesio objektas. Kaip primena Timothy Mortonas, „estetinis matmuo yra priežastinis matmuo“.

APIE MENININKĄ

Post Brothers yra kritiška įstaiga, kurios narys Matthew Postas yra entuziastas, tekstų tvarkytojas ir (tarpusavyje) priklausomas kuratorius, dažnai dalyvaujantis į menininkus orientuotuose ar bendradarbiavimo projektuose, dirbantis su antrine informacija, susijusia su kultūros produkcija.

Kelios pastaruoju metu kuruotos parodos – tai Barry Doupe „AMIGA WORKS“ Vilniaus galerijoje „Swallow“, vietinių sukilėlių anarchizmo istorijos įkvėpta paroda „In the beginning was the deed!“ Balstogės „Galeria Arsenał“ Lenkijoje, Lauros Kaminskaitės „Double double“ Vilniaus ŠMC ir vizualinė esė „Mercury“, kuruota kartu su menininku Simonu Dybbroe Mølleriu, skirta Talino „Photomonth 2019“ bienalei. Post Brothers esė ir straipsniai publikuoti daugelyje meno ir kultūros žurnalų, meninių publikacijų bei parodų katalogų. Jis nuolatos prisideda prie parodų savo tekstais ir performansais, skaito paskaitas meno ir edukacijos temomis visoje Europoje. Post Brothers yra sukaupęs daug bendradarbiavimo su Baltijos šalimis patirties, o jo didžiulis mokslinės fantastikos knygų popieriniais viršeliais archyvas „Memoirs Found in a Bathtub or What Entropy Means to Me“ šiuo metu saugomas Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) Vilniuje.

Los Andžele gimęs Post Brothers 2006 m. baigė bakalauro studijas Emily Carr meno ir dizaino institute Vankuveryje, Kanadoje, ir  2009 m. kuravimo praktikos magistro studijas Kalifornijos menų koledže San Franciske. Šiuo metu jis gyvena Kolonia Koplany – mažame Lenkijos kaimelyje šalia Balstogės – ir yra Danijos karališkosios dailės akademijos Kopenhagoje docentas.

Rupert veiklas remia Lietuvos kultūros taryba
Partneriai: Vilniaus dailės akademija, „Vilnius Tech“, „Tech Zity“