J. Meko filmų peržiūra ir poezijos skaitymai Biržuose

Liepos 3 d., trečiadienį, nuo 17 val. Rupert kviečia į Jono Meko filmų peržiūrą ir poezijos skaitymus Biržų Jurgio Bielinio viešojoje bibliotekoje (Radvilos g. 3, Biržai). Renginys yra Rupert centre birželio-liepos mėn. pristatomos Jono Meko parodos „Leiskite man svajoti utopijas” dalis.

Vakaras Biržų bibliotekoje prasidės nuo J. Meko filmo „Prarastas, prarastas, prarastas” (5 dalis, 1976) peržiūros su kino kritiku ir tyrinėtoju Luku Brašiškiu. „Pranykdama istorija tampa vaizdais, ne pasakojimais“ Walteris Benjaminas rašė savo nebaigtoje studijoje „Arkadų projektas“. Trumpos prezentacijos metu „Kinas kaip poezija, vaizdai kaip istorija. Jaudulys Jono Meko filmų dienoraščiuose”, kino kritikas L. Brašiškis pasakos, kaip per dėmesingą aplinkos stebėjimą W. Benjamino tekstuose bei J. Meko filmuose-dienoraščiuose galime patirti istoriją.

Po peržiūros kviesime į J. Meko eilėraščių skaitymus, kuriuose bus pristatyti Rupert parodoje „Jonas Mekas: leiskite man svajoti utopijas“ eksponuojami, anksčiau nepublikuoti poeto eilėraščiai atkeliavę iš daugiau nei šešiasdešimt metų kaupto poezijos archyvo. Tai eilėraščiai rašyti skirtingais menininko gyvenimo laikotarpiais. Nuo ankstyvosios poezijos, rašytos J. Meko jaunystėje, Lietuvoje, Biržuose ir Semeniškiuose, 4 deš. pabaigoje – 5 deš. pradžioje, eilių, sukurtų karo ir pokario metų Vokietijoje, priverstinio darbo stovyklose, kuriose menininkas su broliu Adolfu Meku praleido ne vienerius metus, iki eilėraščių, rašytų Niujorke (JAV) nuo 6 iki 10 deš. pabaigos. Projektą pristatantis Rupert į šį poezijos rinkinį siūlo žvelgti kaip į visą gyvenimą poeziją praktikavusio Jono Meko asmeninę užrašų knygelę, darbinį juodraštį ar, kaip ją pavadino pats autorius „dulkinos poezijos“ ekspoziciją. Šios menininko eilės – tai ir atskiri kūriniai, ir paruošiamoji medžiaga kitiems kūrėjo darbams (tekstams, memuarams, filmams). Poezija daugelį metų emigracijoje praleidusiam J. Mekui tarnavo ir kaip prisiminimų, vizijų ir kasdienybės fragmentų talpykla, erdvė asmeninių „utopijų” kūrimui, ir kaip būdas išsaugoti ryšį su lietuviškomis šaknimis.

Renginys organizuojamas kartu su Biržų Jurgio Bielinio viešaja biblioteka.

Dėkojame renginio skaitovams: Leonui Čiudarui, Daliai Kėželienei, Evaldui Timukui, Ritai Venskūnienei.

Jono Meko paroda „Leiskite man svajoti utopijas” Rupert meno ir edukacijos centre, Vilniuje, veiks iki liepos 21 d.

Parodos rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Pakrantė ir Vilnius Tech Park, rėmėjas: UAB Biržų duona