Johanna Kotlaris – Perėja tarp mūsų (Tos mažosios tiesos)

Rupert maloniai kviečia į rezidentės, šveicarų menininkės Johannos Kotlaris performansą „Perėja tarp mūsų (Tos mažosios tiesos)“, kuris vyks ketvirtadienį, rugpjūčio 10 dieną, 19:00, Nacionalinės dailės galerijos fojė (Konstitucijos pr. 22, Vilnius).

„Perėja tarp mūsų (Tos mažosios tiesos)“ tai performansas jungiantis kalbą, dainavimą bei judesį, sukurtas Nacionalinės dailės galerijos laiptų erdvei ir keliems atlikėjams. Pagrindinę performanso temą – santykį su savimi ir supančiu pasauliu – menininkė nagrinėja pasitelkdama tris elementus: balsinį dialogą, tarpusavio ryšį bei nesusipratimą.

Pirmiausia, balsinis dialogas – tai terapinė praktika, padedanti identifikuoti asmenybės savivokos ir santykio su pasauliu procesų metu atsiradusius balsus (personažus). Šie vidiniai balsai kuria ir tvarko mūsų kasdienę realybę, o jų eksternalizacija gali padėti keisti požiūrį į save. Jei individą suvoksime kaip kontinuumo dalį, tai, ką sakome sau, neišvengiamai yra skirta ir kitiems, o mūsų vidiniai dialogai atspindi nuolat save keičiančios bendruomenės tarpusavio ryšius. Galiausiai, netikslus vertimas iš vienos kalbos į kitą, taip pat kaip ir minčių į kalbą, veda prie nesusipratimų. Šiuo atveju, menininkė nesusipratimo idėją mato kaip potencialią kūrybinę erdvę, suteikiančią galimybę gilintis į savęs suvokimą bei vidinių balsų ir tiesų eksternalizavimą ir pokyčius.

Nacionalinės dailės galerijos architektūra Kotlaris performanse pasitelkiama kaip vizualinė bei erdvinė mentalinių plotmių reprezentacija. Balsinis dialogas (tiek tiesiogine, tiek terapine prasme) tampa metodologija vedančia į šios architektūrinės erdvės fizinį aktyvavimą. Galerijos erdvėse menininkei ypač svarbūs laiptai – spiralės formos laiptinė struktūra traktuotina kaip vidinio judesio metafora, kurioje dialogas skleidžiasi keliomis skirtingomis pakopomis, o garsas ir vaizdas pasiekiami iš skirtingų atstumų.

Taip pat rugpjūčio 10-11 dienomis, Pakrantės galerijoje (Vaidilutės g. 79) veiks Kotlaris skulptūrinių objektų sukurtų rezidencijos metu paroda „Tos mažosios tiesos“. Šioje trumpalaikėje ekspozicijoje menininkė pristatys kūrinius, kuriuose formaliomis priemonėmis, derinant rastus bei sukurtus objektus, tyrinėjami vidiniai įsitikinimai bei siūlomi nauji ryšių egzituojančių tarp objektų interpretacijos būdai.Parodos lankymas: rugpjūčio 10 d., ketvirtadienį, nuo 12 iki 17 val. ir rugpjūčio 11 d., penktadienį, nuo 10 iki 17 val.

Johanna Kotlaris (g. 1988, Šveicarija) menininkė gyvenanti Roterdame bei Ciuriche. Kotlaris baigė grafinio dizaino bakalaurą Gerrit Rietveld akademijoje, Amsterdame, šiuo metu studijuoja meno magistrą Piet Zwart institute Roterdame. Jos meninės praktikos apima fotografiją, video, instaliaciją, skulptūrą, performanso ir garso meną. Menininkės kūriniai buvo eksponuoti Museo d’Arte della Svizzera Italiana Lugano, Dienstgabäude Ciuriche, The New Gallery Calgary, Kunsthaus Langenthal, Schwarzwaldallee Bazelyje, Stadtgalerie Berne, Castrum Peregrini Amsterdame. Kotlaris yra gavusi Gerrit Rietveld akademijos bei Šveicarijos fondo Pro Helvetia apdovanojimus, Bazelio meno asociacijos stipendiją jaunajam Šveicarijos menininkui taip pat buvo įvertina Migros Ticino Artistic Creation Award bei Young Swiss Talent Award programose.

Renginį organizuoja Rupert bendradarbiaujant su NDG.

Rupert rezidencijų programą remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.