Maya Mikelsone: Stalo kultūros dirbtuvės

Balandžio 19 d., šeštadienį kviečiame į Rupert rezidentės Maya Mikelsone ‘Stalo kultūros kūrybines dirbtuves’.

Praėjus daugiau nei dvidešimčiai metų po Sovietų sąjungos žlugimo ir naujos politinės bei ekonominės sistemos įsigalėjimo, dauguma sovietmečiu gyvavusių tradicijų grimzta į užmarštį. “Greitas maistas” ir supermarketų pusfabrikačiai pakeitė laiką ryjančias ir išradingas planavimo, ingredientų medžioklės ir kelias dienas trunkančio gaminimo ceremonijas, lydėjusias pasiruošimą bet kokiai svarbesnei sovietmečio šventei.

Svarbiausias tokių švenčių dėmuo – stalas, ypatingas ne tik savo turiniu, bet ir estetika. Panašu, kad daugybės to laikmečio moterų vaizduotė reiškėsi politiškai neutralioje ir nekenksmingoje maisto bei stalo dekoravimo sferoje, kontrastuojančioje su kasdienybės skurdu ir monotonija. Visa ši spalvinga, naminė stalo flora ir fauna sukurdavo ekstravagantišką fikciją, vis dar gyvą sovietmečio vaikų atmintyje. Sovietinės maisto ir stalo dekoravimo tradicijos yra ideologinis Stalino epochos išradimas, kuriame svarbų vaidmenį atlieka Anastas Mikoyan ir jo idėja, kaip suvienyti penkiolika ideologiškai skirtingų SSRS valstybių.

Šios blėstančios praeities atgaivinimas dabartiniame kontekste galėtų pasiūlyti strategiją prikelti senus prisiminimus ir istorijas per jusline patirtį bei galimybę naujai įvertinti įgūdžius ir išradingumą, reikalingą sukurti kažkam turint ribotus resursus. Interpretuojant maisto gamybą kaip bendravimą, kultūrinę ir socialinę praktiką, Stalo kultūros kūrybinėse dirbtuvėse naujos galimybės permąstomos ir įsivaizduojamos per tokį gyvybiškai būtiną elementą kaip maistas.

//

Kūrybinės dirbtuvės vyks Rupert balandžio 19 d., šeštadienį nuo 15:30 iki 18:30 val. Dalyvavimas nemokamas ir atviras visiems, tačiau labai prašome užsiregistruoti el. paštu monika@rupert.lt.

Maya Mikelsone yra latvių kilmės kuratorė, gyvenanti ir dirbanti Paryžiuje. Ji aktyviai dalyvauja kuratoriniuose ir kolektyviniuose projektuose ir nuo 2012 m. dirba su Latvijos Šiuolaikinio meno centru. Reziduodama Vilniuje Maya Mikelsone toliau tyrinėja stalo kultūros fenomeną SSRS, prie kurio pradėjo dirbti kartu su Latvijos Šiuolaikinio meno centru per “Revisiting Footnotes” seminarą.