Rupert su partneriais „E-WERK Luckenwalde“ ir „LUMA Arles“ pristato projektą „tvari institucija“

Meno, rezidencijų ir edukacijos centras Rupert, bendradarbiaudamas su „E-WERK Luckenwalde“ (Vokietija) ir „LUMA Arles“ (Prancūzija), pristato Europos Sąjungos finansuojamą projektą „tvari institucija“ – tarptautinių simpoziumų ciklą, menininkų rezidencijų programą ir instituciniam tvarumui skirtą skaitmeninių įrankių rinkinį.

2023 m. balandį-liepą visos trys institucijos pristatys po tarptautinio simpoziumo programą, orientuotą į tvarius ekonominius, humanitarinius ir ekologinius pokyčius. Simpoziumuose dalyvaus įvairių šalių menininkai, kuratoriai, kosmoso sociologai, ekonomistai, architektūros tyrėjai, antropologai, restauratoriai ir dizaino studijų atstovai, kurių tikslas – drauge sukurti pozityvią, tvarią kultūros sektoriaus transformaciją bei pateikti naudingų apčiuopiamų sprendimų.

Menininkai bus kviečiami kurti tvarių parodų prototipus

2023 m. pavasarį Rupert, „E-WERK Luckenwalde“ ir „LUMA Arles“ paskelbs bendrą kvietimą į tvarias parodas orientuotai menininkų(-ių) rezidencijų programai. Jos tikslas – imtis konkrečių veiksmų prieš klimato kaitą.

Ketinama atrinkti tris menininkus(-es), kurie(-ios) galėtų sukurti naujų medžiagų prototipus, leisiančius parodas eksponuoti tvariai; menininko (-ės) honorarui, kelionės ir gamybos išlaidoms numatyta 20 tūkst. eurų stipendija. Kiekvienai institucijai bus atrinktas vienas menininkas(-ė), atliksiantis tyrimus ir sukursiantis prototipą. Pasiekti užsibrėžtų tikslų menininkams padės klimato specialistas ir žiuri: kuratorė Lucia Pietroiusti, organizacijos „Ki Cultures“ atliekų ir medžiagų direktorė Kim Kraczon, architektūros tyrėja, dizainerė ir pedagogė Mae-Ling Lokko, menininkas Asadas Raza, „LUMA Arles“ meno vadovas Janas Boelenas, Rupert rezidencijos programų kuratorė Viktorija Šiaulytė ir „E-WERK Luckenwalde“ meno vadovė Helen Turner. Menininkai apsigyvens jiems paskirtose institucijose ir 2024 m. pavasarį realizuos savo prototipo idėją.

Kitas projekto dėmuo – skaitmeninių įrankių rinkinys, sukurtas bendradarbiaujant su „Gallery Climate Coalition“. Ekspertų grupė jį pristatys kaip priemonę, padėsiančią kultūros sektoriaus darbuotojams (institucijoms, menininkams, kuratoriams, technikams ir kt.) siekti didesnio ekonominio, ekologinio ir humanitarinio tvarumo. Visa informacija bus vieša ir lengvai prieinama internete, o norintieji per projektą sukurtus modelius galės panaudoti kaip įkvėpimą savo tvariai transformacijai.

Pokyčius kuriantis tarpinstitucinis bendradarbiavimas

Viktorija Šiaulytė, Rupert rezidencijų ir viešosios programos kuratorė, teigia, kad tvarumo tema kupina prieštaravimų, tačiau džiaugiasi, jog Rupert kartu su partneriais galės ją gvildenti kultūriniu aspektu.

„Kultūra turėtų būti ta vieta, kur vyksta diskusijos apie klimato kaitos keliamus iššūkius ir prieštaravimus. Priimdami šiuos prieštaravimus ir kasdienių veiksmų netobulumą, kartu su stipriais partneriais „LUMA Arles“ ir „E-Werk Luckenwalde“ sieksime teigiamų pokyčių meno kūrimo procese ir to, kas ateina po to“, – sako V. Šiaulytė.

Trijų institucijų, veikiančių skirtinguose Europos miestuose, bendradarbiavimu džiaugiasi ir „E-Werk Luckenwalde“ meno vadovė Helen Turner. Jos teigimu, šis projektas ragins imtis naujovių, kvies kūrėjus susigrąžinti autoritetą įgyvendinant socialinius ir politinius pokyčius, bandys suaktyvinti naujus materialius požiūrius ir sritis, taip pat skatins neatidėliotinus kultūros sektoriaus pokyčius ir įkvėps mąstymą, kuris veda į veiksmą.

„Sieksime kelti klausimus ir praktiškai pritaikyti apie sisteminius pokyčius, lėtesnį tempą, geresnes darbo sąlygas, planetos ramybę ir popandeminę pasaulinę ekonominę bei ekologinę pažangą kilsiančias diskusijas. Kiekvienas simpoziumas turės unikalią programą, tačiau juos visus sies didelis noras užtikrinti transformaciją ir apčiuopiamus, kūrybingus kultūros sričiai palankius rezultatus.“

Skirtingi tvarumo aspektai simpoziumų programose

Rupert, Earth Bonds („Įžeminti“)

2023 m. balandžio 20-22 d. Rupert kultūros praktikus ir visuomenę kvies tyrinėti sudėtingus kultūros institucijų, meno praktikos, pažangiųjų technologijų ir klimato kaitos padarinių santykius. Paskaitų, kūrybinių dirbtuvių, performansų, instaliacijų ir skaitymų programa tvarios institucijos idėjas gvildens žvelgdama iš aplinkosauginio teisingumo, kultūros politikos, technologinių naujovių ir meninės vaizduotės perspektyvų.

Trijų dienų simpoziume bus keliami klausimai, kaip pažangios technologijos, pavyzdžiui, „blockchain“ ir DAO, gali pakeisti mūsų aplinkosauginį suvokimą ir pertvarkyti meno institucijų veiklą; kaip šios sudėtingos ir kompleksinės revizijos nestabilioje geopolitinėje realybėje dera su tvarumo idėja? Tvarumo supratimas neabejotinai keičia tai, kaip suvokiame savo aplinką, veiksmus ir įvairius ryšius: nuo realių sprendimų iki raminančio eskapizmo – idėjos, o tiksliau, vilties gebėti išsaugoti save ir savo artimus ryšius, tapusios būdu palaikyti pasakojimą apie mūsų išlikimą. Nenuostabu, esant dideliam spaudimui, tvarumo idėjos kartais virsta dviprasmiškomis ar gali atrodyti nesaugios. Staiga nebesuprantame, ar mūsų veiksmai padidina, ar sumažina galimybes sulaukti rytojaus. „Earth Bonds“ ieškos įkvėpimo ir atsakymų, slypinčių tarp skaitmeninių erdvių decentralizavimo ir rūpybos klausimų.

 

„Atelier LUMA“ programa „LUMA Arles“, Bioregional Design Practices (Bioregioninio dizaino praktikos)

Nuo 2019 m. „Atelier LUMA“ vykdo mokslinį projektą „Statymas neaiškumo sąlygomis“ (eng., Building for Uncertainties), kuriuo skiria dėmesį XXI a. iššūkiams pritaikytų architektūrinių projektų statybai. Architektai ir dizaineriai kuria naujus statybos metodus ir prototipus, o architektūrai, dizainui pritaiko vietinius išteklius, vadovaudamiesi dviem pagrindinėmis koncepcijomis: taupumu ir atsparumu. Taupumas – tai ribotas išteklių ir energijos naudojimas, atsparumas – siekis į pastato struktūros, erdvių ir paskirties koncepciją integruoti klimato, socialinius ir ekonominius neapibrėžtumus. „Atelier LUMA“ kartu su „BC Architects & Materials“ ir „Assemble Studio“ sukūrė ir ištyrė naujas – tiek struktūrines, tiek nestruktūrines – statybines medžiagas, gaunamas ir transformuojamas 70 kilometrų atstumu naudojant decentralizuotą gamybos platformą.

Šiame kontekste 2023 m. gegužės 26-27 d. „Atelier LUMA“ surengs simpoziumą, kuriame pristatys savo bioregioninio projektavimo praktikos metodiką, sprendžiančią tvaraus vietinio dizaino, architektūros ir scenografijos problemas. Ketinama organizuoti konferencijas, prezentacijas, seminarus ir ekskursijas studentams, o vėliau suburti ekspertų, praktikų ir studentų platformą Arlyje (Le Parc des Ateliers).

 

„E-Werk Luckenwalde“, Perdegimas (BURN OUT)

2023 m. liepos 1-2 d. „E-WERK Luckenwalde“ pristatys dviejų dienų simpoziumą ir performansų programą „Perdegimas“, siekiančią atskleisti psichologinę ir pasąmoninę traumą, sukeltą mūsų pačių vaidmens žmogiškojo ir planetos perdegimo atžvilgiu. Renginyje žadama pasakyti NE dabartinėms netvarioms darbo sąlygoms ir pasiūlyti žmogiškųjų, ekonominių ir ekologinių alternatyvų. Simpoziumo pranešėjai – antropologė Elizabeth Povinelli, menininkė Pan Daijing, ekonomistė Maja Göpel ir politinis geografas Sinthujanas Varatharajah. Simpoziumo diskusijose bus kritiškai pažvelgta į ekonomikos augimą, kalbama apie radikalią demokratiją ir rūpybą, keliami klausimai, kaip kuo skubiau tiek pasauliniu, tiek vietiniu mastu pradėti taikyti radikalios rūpybos principus, kad kolonijinio išnaudojimo padariniai būtų panaikinti. Kaip atrodo radikali ekologinė demokratija? Ar ekonomikos traukimasis yra perspektyvi priemonė iki 2050 m. pasiekti nulinę anglies dioksido emisiją? Kaip galime pažadinti sąmonę drastiškam, skubiam ir neatidėliotinam paradigmos pokyčiui? Visas simpoziumo pranešėjų ir menininkų sąrašas bus paskelbtas 2023 m. pavasario pabaigoje.

Liepos 1-2 d. „E-WERK Luckenwalde“ taip pat pristatys menininkų – FM Einheit, Lauryn Youden, Pan Daijing ir kt. performansų programą (ji bus paviešinta šiemet, vėlyvą pavasarį). Planuojama sukurti vadinamąsias nedidaktinių apmąstymų akimirkas ir propaguoti meną kaip vertingą žinių formą. Į programą įtrauktos intersekcinės, skirtingų kartų ir postkolonijinės menininkų perspektyvos, leisiančios nagrinėti perdegimo potemes, tarp jų – pažeidžiamumą, ekonominio augimo mažinimą, rūpybą ir tempą.

„Perdegimas“ padės „E-WERK Luckenwalde“ virsti į šimtu procentų anglies dioksido atžvilgiu neutralų projektą „E-Campus“. 2022 m. Lukenvaldės miestas, bendradarbiaudamas su „E-WERK Luckenwalde“, gavo didelę dotaciją, skirtą bauhauzinį plaukimo baseiną paversti į „Stadtbad Live“ – naują erdvę eksperimentiniam gyvam menui. Šią vietą žadama aprūpinti nulinės anglies dioksido emisijos energija, kuri bus gaminama pačiame „E-WERK Luckenwalde“. „Perdegimo“ metu performansai bus pristatyti keturiose Lukenvaldės vietose: „E-WERK Luckenwalde“ turbinų salėje, „Fluxdome“, „Stadtbad Live“ ir apleistame sandėlyje, esančiame šalia „E-WERK Luckenwalde“.

– – –

Projektą finansuoja Europos Sąjunga, Teltow-Fläming, Lietuvos kultūros taryba.

Simpoziumą „Earth Bonds“ („Įžeminti“) taip pat remia Vilniaus miesto savivaldybė, Nordic Culture Point.

Čia išreikštos nuomonės ir požiūriai yra tik autoriaus(-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar kitų finansavimą teikiančių institucijų nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei finansavimą suteikusi institucija negali būti laikomos už jas atsakingos.