UNITED SCREENS: Near East, Middle East, Far East

UNITED SCREENS: Near East, Middle East, Far East

Balandžio 25 d. (ketvirtadienį) 18 val., Rupert, bendradarbiaujant su Autarkia (Naugarduko g. 41), kviečia į susitikimą su balandžio mėnesio Rupert rezidentu Abhishek Nilamber. Renginio metu kuratorius ir tyrėjas pristatys kartu su SAVVY Contemporary meno erdve Berlyne vykdomą projektą bei parodų ciklą UNITED SCREENS skirtą Globalių Rytų filmų kultūrai ir jos platinimui. Pristatymas vyks anglų kalba.

Žodžio „Orieñtas“ etimologija: [sen pranc. orient, lot. oriens (kilm. orientis)], Rytai, Rytų kraštai, oriri, esamojo laiko dalyvis – tekantis.

Rytus išrado už Rytų ribų. Rytus apsprendžia ne Rytų šalys. Tokiu būdu ne Rytų šalys užsiima skaldymu, Rytų formavimu, performavimu ir tolimesne termino kategorizacija į „Artimuosius Rytus“, „Vidurio Rytus“, „Tolimuosius Rytus“. Tačiau kyla klausimas – „arti“ ko? „Vidury“ ko? „Toli“ nuo kur?

Kartą kolega iš Tuniso juokaudamas prasitarė – jaučiuosi toliausiai nuo „Rytų“, tai kaip aš galiu gyventi „Artimuosiuose Rytuose“?

Daugeliui skaitančių šį aprašymą žinomi Saido ar Mudimbe ir panašių autorių tekstai. Šiandien, minėtas žvilgsnis ar požiūris į Rytus stipriai nulemia kultūros platinimo ir kultūrinio susiskirstymo praktikas bei būdus, kaip vizualinių kultūrų įvairiapusiškumas yra pristatomas, aprašomas, įrėminamas ir administruojamas viešojoje erdvėje.

UNITED SCREENS yra Berlyne veikiančios meno erdvės SAVVY Contemporary inicijuotas ir vykdomas tyrimas bei jo pagrindu kuruojama parodų serija skirta skatinti bendradarbiavimą tarp nepriklausomo kino bendruomenių ir jų narių (programų kuratorių bei kino kūrėjų), koncentruojantis į ekonominį ir politinį šių bendruomenių pažeidžiamumą, ypač susiduriant su filmų industrijoje praktikuojamais nesąžiningais filmų platinimo modeliais. UNITED SCREENS siekia tapti decentralizuota, pačių vartotojų generuojama ir tvarkoma, filmų kultūras apmąstančia ateities platforma, skirta Globaliuose Pietuose sukurtų filmų ir video meno platinimui.

Abhishek Nilamber (Indija/Vokietija) – menininkas ir kuratorius. Šuo metu gyvena Berlyne, dirba kuratoriumi meno erdvėje SAVVY Contemporary ir bendradarbiauja su galerija Backyard Civilization (Kočis, Indija), kurioje užima meno konsultanto pareigas. Savo projektais A. Nilamber siekia informacijos prieigos didinimo, kultūros ir meno sklaidos demokratizacijos tarp įvairių visuomenės grupių.

Rupert veiklą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Vaizdas: pad.ma