Žiemiškose „Artikuliacijose“ – garsinės kelionės į save

Data: gruodžio 14 d., 19:00
Vieta: Draugų vardai (Konstitucijos pr. 12, Vilnius)
Dalyviai: Kandis Friesen, Saverio Cantoni, Billy Bultheel

Renginys vyks anglų kalba. Kurtiesiems ir turintiems klausos negalią bus teikiamas vertimas į lietuvių gestų kalbą.

Meno, edukacijos ir rezidencijų centras Rupert paskutiniu metų renginiu atsisveikina iki 2024-ųjų, bet prieš didžiąsias šventes dar kviečia panirti į garsinę kelionę.

Artikuliacijos jau ketvirtą kartą šiemet supažindins su Rupert rezidentais ir jų meninėmis praktikomis. Šįkart klausime: ar, teikdami pirmenybę vaizdinei informacijai, ribojame savo pojūčius; ar užmerkę akis paliečiame ir suvokiame daugiau?

Paskutiniame šiemet Artikuliacijų ciklo renginyje mėginsime pažvelgti į savo vidų. Šįkart susitikimą su Rupert rezidentais sudarys dvi dalys ir koda (muzikos kūrinio baigiamoji dalis, pabaiga), kuriose analizuojamas garsinis suvokimas ir prasmė.

Pirmoji dalis, klausymosi ratas, remsis dviejų Rupert reziduojančių menininkų Saverio Cantoni ir Kandis Friesen intervencijomis. Saverio pristatys vieną dalį iš savo plačios apimties darbų serijos Ką girdi jūros kriauklėje? (angl. What do you hear in a seashell?)*, kvestionuojančių, ką fiziškai reiškia klausymasis. Vėliau Kandis sluoksniuos audiovizualines ištraukas iš savo ilgalaikio tyrimo projekto Choralinė Sinagoga (angl. The Choral Synagogue), kuriame nagrinėjama, kaip vieno Odesos pastato nesaugi būklė perteikia sudėtingą miesto istoriją. Šią dalį užbaigs trumpas pokalbis su rezidencijos kuratoriumi JL Murtaugh ir menininkais. Kūrėjai diskutuos apie garso inovacijas ir garso paskirtį kūrybinėje praktikoje.

Antroje dalyje dalyvaus kviestinis (-ė) rezidentas (-ė) Billy Bultheel, pristatysiantis (-i) dviejų neseniai atliktų performansų ištraukas. Billy kalbėsis su Rupert alternatyvios edukacijos kuratoriumi Tautvydu Urbeliu ir aptars, kaip garsiniai performanso elementai gali sukurti prasmę, kurios neįmanoma pasiekti vien vizualiniais elementais.

Renginio koda – klausimų ir atsakymų sesija su menininkais ir moderatoriais. Po jos Draugų varduose skambės muzika, šildys sezoniniai gėrimai ir pokalbiai.

* Šis darbas parengtas gavus Europos Sąjungos finansinę paramą. Čia išreikštos nuomonės jokiu būdu negali būti laikomos atspindinčiomis oficialią Europos Sąjungos nuomonę.

DAUGIAU APIE MENININKUS:

Kandis Friesen gyvena ir dirba Berlyne bei Tiohtià:ke / Mooniyang / Montrealyje. Bene labiausiai menininkė domisi pakrikusiu, išsklaidytu įamžinimu (angl. dispersed monumental). Remdamasi diasporos kalba ir geografija, ji kuria kompozicijas iš architektūrinių, materialių ir bekūnių išeivijos gyvenamųjų erdvių, o sykiu išryškina ir įvairias istorijas.

Jos darbai rodyti Galerie im Turm (Berlynas, Vokietija), Čikagos architektūros bienalėje (Žigagongas / Čikaga, JAV), Künstlerhaus Bethanien (Berlynas, Vokietija), Plug In ICA (Vinipegas, Pirmosios Sutarties teritorija, Kanada), Festival International du Film sur l’Art (Tiohtià:ke / Mooniyang / Montrealis, Kanada), MIX NYC (Bruklinas, lenapių teritorija, JAV), Atėnų skaitmeninių menų festivalyje (Atėnai, Graikija) ir Jihlavos tarptautiniame kino festivalyje (Jihlava, Čekija).

2022 m. Odesos modernaus meno muziejuje planuota įvietinta paroda atidėta dėl karo. Kol reziduos Rupert, didžiausią dėmesį menininkė žada skirti užgniaužtoms miesto istorijoms ir jų sklaidos struktūroms. Be to, kol minėta paroda galės grįžti į Odesą, ją norima vystyti ir toliau – paversti nuotoline.

Iš kūrinių ciklo The Silentists Are Striking, Vol. 1. Kandis Friesen nuotr.

Berlyne gyvenantis (-i) Saverio Cantoni yra baltasis (-oji), vyrišką lytį reprezentuojantis (-i) kiborgas (-ė), menininkas (-ė) su negalia.

Saverio kuria įsivaizduojamus prieinamus pasaulius, dirba su keliomis medijomis: garsu, judančiais vaizdais, instaliacijomis ir tekstile. Menininko (-ės) darbai dažnai aktyvinami dalijantis maisto produktais arba aktyviai įtraukiant auditoriją. Pastaruoju metu Saverio kvestionuoja normatyvinį sensorinės informacijos supratimą ir kuria garsines erdves, kuriose būtų ne tik girdima.

Saverio kūryba remiasi queer ir crip teorijomis, taip pat naudojasi tentakulariniu mąstymo (angl. tentacular thinking) metodu. Rezidencijos metu Saverio tęs normatyvinį garso suvokimą kvestionuojančius tyrimus, daugiausiai dėmesio skirdamas (-a) garso performansui, metančiam iššūkį audizmui.

What do you hear in a seashell?, 2023. Kadras iš video dokumentacijos atliekant performansą Salinoje, Italijoje 2023 m. gegužės 22 d. Filmavo Kivanç Sert and Savva Dudin, redagavo Alice Dalgalarrondo, garso režisierius Stephen McEvoy.

Billy Bultheel gyvena ir dirba tarp Berlyno ir Briuselio. Kompozitoriaus (-ės) ir performansų menininko (-ės) kūryba dažnai skiriama konkrečiai vietai ir jungia šiuolaikines elektronines technikas su Europos viduramžių ir renesanso polifoninės muzikos tradicijomis. Tamsiose, melancholiškose kompozicijose sluoksniuojasi triukšmas, ambientinis metalas ir eksperimentinė orkestruotė.

Naujausi Billy projektai – pasirodymai su Atonal (Berlynas, Vokietija), taip pat su James Richards WIELS šiuolaikinio meno centre (Briuselis, Belgija), Bourse de Commerce (Paryžius, Prancūzija), 7-ojoje Atėnų meno bienalėje (Atėnai, Graikija) ir Schinkel Pavillon (Berlynas, Vokietija). 2020 m. kartu su Alexander Iezzi įkūrė grupę 33. Nuo 2012 m. Billy bendradarbiauja su menininke Anne Imhof ir kuria performansus, filmus, instaliacijas.

Billy studijavo kompoziciją Sonologijos institute Hagoje (Nyderlandai) ir performanso meną bei choreografiją Taikomojo teatro mokslo institute Gysene (Vokietija).

The Thief’s Journal, kuruota Marie-Therese Bruglacher, Andrea Belosi scenografija, Atonal 2023. Spyros Rennt nuotr.

ARTIKULIACIJOS – tai meno, rezidencijų ir edukacijos centro Rupert kartu su menininkų dienos centru Autarkia organizuojamas sezoninis renginių ciklas, suteikiantis galimybę neformaliai pabendrauti su Rupert reziduojančiais menininkais ir susipažinti su jų kūryba.

– – – –

Ketvirtąjį Artikuliacijų renginį kuruoja JL Murtaugh
Koordinatoriai – Rugilė Miliukaitė ir Povilas Gumbis
Komunikacija – Karolina Augevičiūtė
Grafikos dizainerė – Jonė Miškinytė
Redaktorė – Evelina Zenkutė (LT)
Gestų kalbos vertėja – Anželika Teresė
Garso režisierius – Antanas Dombrovskij

Rupert veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Rėmėjai: Vilniaus miesto savivaldybė, Nordic Culture Point, Tech Zity.

Dėkojame: Tautvydui Urbeliui, Antanui Gerlikui, Kotrynai Butautytei