Markus Miessen: Nekviestas pašalaitis | Atšauktas vizitas

Atšaukiami susitikimai su Markus Miessen

Dėl asmeninių priežasčių Markus Miessen atšaukė vizitą į Vilnių, todėl gruodžio 9-10 d. planuota vieša paskaita ir kūrybinė laboratorija neįvyks. Organizatoriai apgailestauja dėl pasikeitimų ir atsiprašo visų, ketinusių dalyvauti susitikimuose.

Gruodžio 9-10 dienomis Vilniuje viešės garsus vokiečių kilmės architektas, tyrėjas, pedagogas ir rašytojas Markus Miessen. M. Miessen plėtos Nekviesto pašalaičio (Uninvited outsider) temą ir skaitys viešą paskaitą bei ves kūrybinę laboratoriją.

M. Miessen originalūs ir neortodoksiški darbai yra vienas iš įdomesnių fenomenų ne tik architektūros, bet ir platesniame kultūros lauke pasauliniame kontekste.  Jo išskirtinis bruožas yra teorijos ir praktikos sintezė, kuri kvestionuoja Vakarų pasaulyje įsigalėjusias dogmas architektūrinio ir urbanistinio planavimo procesuose. Keletą dešimtmečių vyraujanti „progresyvi“ tendencija įtraukti į architektūros procesus ir erdvės užstatymą įvairius aktorius realybėje tapo ne kritinės praktikos išraiška, bet depolitizuota ir tuščia procedūra. M. Miessen, pasitelkdamas „nekviesto pašaliečio“ (uninvited outsider) sąvoką, siūlo permąstyti architekto praktiką. Praktika galėtų pasireikšti ne vien tik siaura specializacija, bet ir stipria kritine pašaliečio pozicija „svetimame“ instituciniame, kultūriniame, bei politiniame lauke. Konsensuso kūrimo praktikų („Harmonistano“), ir „demokratijos architektūroje“ laikais M. Miessen kviečia permąstyti asmeninės atsakomybės, veiksmo ir konflikto reikšmę erdvės ir politikos plotmėje.

M. Miessen yra dėstęs ir skaitęs paskaitas tarptautiniu mastu tokiose institucijose kaip Architektūros Asociacija (AA, Didžioji Britanija), Kolumbijos Universitetas (JAV) ir Masečiusetso technologijų universitetas (MIT, JAV). Jis yra dirbęs konsultantu Slovėnijos konsulate Niujorke Slovėnijos prezidentavimo Europos komisijai metu, taip pat European Kunsthalle, Serpentine galerijoje ir Šveicarijos tyrimų institute W.I.R.E. 2002 m. įkūrė Studio Miessen – platformą erdvinei strategijai ir kritinei kultūrinei analizei. 2008 m. inicijavo ir iki šiol vadovauja AA Artimųjų Rytų žiemos mokyklai Dubajuje. Nuo 2011 m. M. Miessen vadovauja Kritinės erdvinės praktikos programai Städelschule, Frankfurte. M. Miessen kaip autorius ar redaktorius yra išleidęs šias knygas: The Violence of Participation (2007), East Coast Europe (2008), The Nightmare of Participation (2010), What Is Critical Spatial Practice? (2012), The Space of Agonism (2012).

_

Programa:

Vieša paskaita – Gruodžio 9 d. (pirmadienį) 18.30val VDA dizaino ir inovacijų centre, 112 auditorijoje ( a.k.a. Titanikas, Maironio g.3)

Kūrybinė laboratorija (kviečiame registruotis –  www.archfondas.lt) – Gruodžio 10 d. (antradienį), 10.00 – 14.00 val Rupert (Meškeriotojų g. 33)

Renginiai vyks anglų kalba

M. Miessen vizitą organizuoja Architektūros fondas, Rupert ir Goethe’s institutas Vilniuje.  Renginių rėmėjas – Ekspobalta

Nuotraukos autorius Armin Linke