Milda Dainovskytė: Savistabos įrankiai. Veronika Šleivytė
Rupert maloniai kviečia į kuratorės, menininkės bei Rupert alternatyvios edukacijos dalyvės Mildos Dainovskytės paskaitą „Savistabos įrankiai. Veronika Šleivytė“. Renginys vyks balandžio 24 dieną nuo 18 valandos Rupert meno centre (Vaidilutės g. 79). Paskaita bus skaitoma lietuvių kalba su papildoma angliška vaizdine medžiaga. Renginys nemokamas ir atviras visuomenei.
Veronika Šleivytė (1906 – 1998) tarpukariu aktyviai veikė Kauno meno lauke, fotografavo ir reprezentavo save kaip fotografę. 1938 m. šviežiai įsteigtos moterų dailininkių draugijos lyderė, drąsiai reiškėsi kaip kuratorė bei pedagogė. Stebina atvirumu, eksperimentais ir temomis.
Šiandien, tyrinėjant šios itin spalvingos ir charizmatiškos asmenybės gyvenimą bei fotografijų archyvą, turime galimybę pažinti to laiko menininkų padėtį. Tačiau, nors ir gausiai fiksavusi institucijų veiklą ir parodinį gyvenimą, V. Šleivytė didžiausią dėmesį skyrė savo asmeninių patirčių atminties išsaugojimui. Būtent per fotografiją ji subtiliai atskleidžia savo neretai dvilypes būsenas, nerimą, persikūnijimą bei meilę moterims.
Viena iš jos strategijų – pasitelkus mechaninį užrakto valdiklį ir chronometrą pačiai atsirasti fotografuojamoje scenoje. Fotoaparatas prisuktas ant stovo – tarsi palydovas kasdienybėje, savarankiškai renkantis atvaizdus, tuo tarpu pati Veronika kadre neretai imituoja nepastebinčią objektyvo, paskendusią savo reikaluose. Aplink ją esančių žmonių akys atspindi situacijų netikėtumą – Veronika suvedžioja spontaniškumui.
Tyrimą pristatys Milda Dainovskytė, Vilniuje gyvenanti kuratorė, menininkė, viena iš Veronikos Šleivytės archyvo tyrėjų bei būsimo albumo sudarytojų. Archyvas, dovanotas pačios autorės, yra saugomas Kupiškio etnografijos muziejuje.
Šių metų Rupert alternatyvios edukacijos programa skirta kūrybinėse ar tarpdisciplininėse srityse dirbantiems kuratoriams, rašytojams, meno kritikams, teoretikams, žurnalistams, meno vadybininkams, meninių iniciatyvų bei platformų steigėjams, o taip pat menininkams bei kitų sričių tyrėjams. Ji skirta apmąstyti aktualius šių dienų kultūros lauko klausimus ir vystoma bendradarbiaujant kartu su dalyviais.
Rupert alternatyvios edukacijos programa dalyviams yra nemokama. Rupert veiklą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Rupert alternatyvios edukacijos programą remia Vilniaus savivaldybė, Rupert labdaringos vakarienės svečiai ir kiti rėmėjai.