Paskutinė 2020-ųjų rezidencija

Prieš Jamesui St Findlay’iui atvykstant į rezidenciją, apsikeitėme nemažai elektroninių laiškų. Atvykimo iš užsienio taisyklės keitėsi beveik kasdien. Suprantama, kad jis jaudinosi dėl skrydžio, testų, izoliacijos. Šie klausimai, panašu, tapo nuolatiniu rūpesčiu. Vis dėlto man jie nekėlė nerimo, nes buvau įsitikinęs, kad rezidencija vienaip ar kitaip įvyks šiais arba kitais metais. Pavadinkime tai įsivyravusiu pandemijos nuskausmintu prisitaikymu. Nerimą kėlė kitas klausimas – kas nutiks jam atvykus? Rezidencija visuotinio šalies karantino metu. Ne paslaptis, kad Rupert rezidencijos kelia tam tikrų lūkesčių. Ar šie lūkesčiai bus pateisinti? Kaip galime funkcionuoti, kai viskas uždaryta?

Atvykimo dieną galėjome iškviesti taksi, bet nutariau pats nuvykti į oro uostą – pateisinama priežastis išeiti iš namų. Buvo lietingas lapkričio vakaras. Užsukome į „Lidl“ nusipirkti maisto, Jamesas pagyrė Vokietijos parduotuvių tinklą dėl siūlomos kavos iš aparato. Apsipirkę nuvažiavome į Rupert, kur buvo apsistoję dar du rezidentai – Samantha Lippett ir Tomas Daukša. 

Kitos šešios savaitės buvo kupinos bandymų prisijaukinti naująją realybę, išnaudoti visuotinio šalies karantino metu rezidencijos teikiamas galimybes, juoku švelninti vyraujantį nestabilumą. Šių savaičių rezultatas buvo itin mielas renginys Open Up Start Up, skirtas žmonėms, dirbantiems biuruose tame pačiame pastate, kuriame įsikūręs Rupert; bendrumo persmelkta paroda Departure Lounge, kurios niekas negalėjo aplankyti; Seano Roy’aus Parkerio užkastų drabužių iškasimas ir sudeginimas; daugybė nedidelių intervencijų į mieguistą pandemijos realybės srautą ir Jameso St Findlay’io filmas A Hole in My World

Viršuje pamatysite parodos dokumentaciją, kelias akimirkas iš rezidencijos ir Jameso vaizdo įrašą. Visa tai savaip atskleidžia laiką, situaciją ir šį etapą lydėjusį uždarumo ir neaiškumo jausmą. Tai buvo laikas, kai kamera tapo intymiu ir kartu atsiribojusiu patikėtiniu. Jeigu įsiklausysite, išgirsite aidinčius šmaikščius pokalbius iš virtuvės, pajusite keptų daržovių kvapą, pamatysite raudono vyno spalvą, tapusią ironišku ir svaiginančiu pasikartojimo simboliu. Paskutinė 2020-ųjų rezidencija iš tiesų buvo neįprasta, bet „įprasta“ rezidencija galbūt nebeegzistuoja.

A Hole In My World from Jame(s) St Findlay on Vimeo.

Nuolankiai

Nuotraukos: Samantha Lippett, 2020