Tikri ir įsivaizduojami skrydžiai – video paskaita su menininke Marija Nemčenko ir prof. Barbara Helm

Rupert kviečia į video paskaitą su menininke, Rupert rezidente Marija Nemčenko ir gamtos tyrėja, prof. Barbara Helm. Pokalbis bus tiesiogiai transliuojamas Rupert Facebook paskyroje birželio 30 dieną, 19:00 val. Šioje performatyvioje video paskaitoje menininkė ir mokslininkė kalbės apie baltųjų gandrų migracijos kelius ir šių paukščių vaidmenį pasaulio kultūriniuose, politiniuose ir aplinkosauginiuose kontekstuose. Temos susijusios su šiuo metu Marijos vystomu meniniu projektu „LAK“. 

Pradedant įvairių nevyriausybinių organizacijų emblemomis, baigiant tatuiruotėmis simbolizuojančiomis laisvės skrydžius, baltųjų gandrų įvaizdis žmonių sąmonėje vis labiau tolsta nuo tikrųjų paukščių, kurių gyvenimo sąlygos ir migracijos keliai sudėtingai persipina su politinėmis, ekonominėmis ir aplinkosauginėmis mūsų planetos realijomis. Pokalbio metu pašnekovės diskutuos, kaip baltųjų gandrų migracijos fikcionalizavimas veikia šių paukščių kasdienybę šiandien. 

Renginio trukmė 40-60 min, klausimus galėsite užduoti tiesioginės transliacijos komentarų sekcijoje. Paskaita vyks anglų kalba.

Barbara Helm yra Groningeno universiteto evoliucinių gyvybės mokslų instituto (GELIFES) natūralių organizmų biologinių ritmų profesorė. Taip pat ji yra vizituojanti profesorė bioįvairovės, gyvūnų sveikatos ir lyginamosios medicinos institute (IBAHCM) Glazgo universitete (JK). Nuo pat vaikystės Barbara žavėjosi paukščiais, o ypač jų migracija. Savo studijų Vokietijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose metu ji taip pat susidomėjo biologiniais ritmais, t.y., tuo, jog ir vienaląsčiai organizmai, ir žmonės turi vidinius laikrodžius. Šiuo metu ji tyrinėja migraciją ir punktualumą, susitelkdama ties paukščiais, kuriuos tyrinėja ir laukinėje gamtoje, ir nelaisvėje. Ypatingas paukščių punktualumas, veikiantis net ir iššūkį keliančiomis laiko ir erdvės sąlygomis, padaro juos ypač jautrius globaliems pokyčiams ir prof. Helm yra susirūpinusi, kaip paukščiai gali reaguoti į greitai besikeičiančią aplinką. 

Marija Nemčenko (www.marijanemcenko.com) yra Lietuvos menininkė, rašytoja ir kūrybinių veiklų sudarytoja, dirbanti tarp Kauno ir Glazgo. Marija įgavo vizualiųjų menų magistro laipsnį Glazgo meno mokykloje 2016-aisiais metais, o skulptūros bakalauro su pagyrimu laipsnį – Kembervelo meno koledže 2013-aisiais metais. Neseniai vykdyti projektai: In the eyes of LISA solo paroda bei papildomi renginiai su Civic Room galerija Glazge (2019) www.intheeyesoflisa.org ; BRUT Boredom. High-rises, emptiness and play. Savilaida http://www.bruteurope2018.eu/ ir e-flux rezidencija Al Qattan fonde, Ramaloje (Palestina) (2019).  

Rupert veiklą remia Lietuvos kultūros taryba.