Virtuali diskusija: Viltis, Ištvermė, Laikas

Rupert kviečia į pokalbį, kurį ves rezidencijos programos dalyvė bei kuratorė Samantha Lippett. Renginys yra Rupert viešosios programos apie rūpestį ir tarpusavio priklausomybę dalis. Renginio dalyviai – penki menininkai ir tyrėjai, kurių darbus sieja vilties, ištvermės ir laiko temos, dažnai susijusios su lėtinėmis ligomis. Kai pasaulis juda lėčiau – ko galima pasimokyti iš jau anksčiau patyrusių lūžį ir išgyvenusių alternatyvias laiko patirtis?

Registracija į renginį privaloma (galima iki 50 dalyvių), registruokitės čia. Skaitymo, audiovizualinė medžiaga bei paskaitos nuoroda į Zoom platformą bus atsiųsta prisiregistravusiems dalyviams. 19:00 (EET)

Prieinamuo informacija: Diskusija vyks anglų kalba Zoom platformoje, su subtitrais renginio metu. Dalyvavimo instrukcijos ir nuoroda su renginio resursais, nuorodomis, nuotraukomis bei jų aprašymais bus pasidalinta el. paštu su prisiregistravusiais dalyviais. Nors renginys vyks anglų kalba, dalyvavimui diskusijoje nėra reikalingos pažengusios anglų kalbos žinios. Kilus neaiškumams, susisiekite su mumis el. paštu info@rupert.lt

 

// Samantha prisistatys kartu su drauge, seserimi ir bendradarbe Sarah Lippett. Kol Sarah išgyvena kasdienį (ligos) atsinaujinimo neapibrėžtumą, nuotoliniu būdu jos sukūrė naują (rašto) darbą apie gydymo poveikio dokumentavimo realiu laiku potencialą. Šis darbas taip pat yra apie tai, kaip svarbu išlaikyti ir „paleisti“ mažas viltis. Jų bendras kūrinys nagrinėja ribas tarp paciento ir gydytojo griaunančių kūrybinių praktikų vaidmenį. 

 

// Martin O’Brien ves dialogą su psichoanalitike ir tyrėja Lisa Baraitser, kurie kartu yra  penkerių metų tarpdisciplininio projekto ‘Waiting Times’ dalis, kuriam vadovauja Lisa (Birkbeck) ir Laura Salisbury (University of Exeter). Šis projektas siekia persvarstyti sveikatos priežiūros laikinumą, pasitelkiant kritinę laukimo dabartiniu periodu analizę. Martin turi cistinę fibrozę, kurią jis tyrinėja savo performanso praktikose, daugiausiai dėmesio skiriant fizinei ištvermei, sunkumams ir skausmui. Martin siekia užginčyti įprastas ligos reprezentacijas. Kartu su Lisa jie aptars „Zombių laiko“ (Zombie Time) sąvoką, kurią jie supranta kaip būdą ištirti laikinas gyvenimo patirtis, tuo metu, kai turėjo mirti.

 

// Milda Januševičiūtė diskutuos su Yates Norton apie jos filmų praktiką, kuri tyrinėja vilties ir rūpesčio sąvokas – tiek tarpkultūriškai, tiek autobiografiškai, remiantis asmenine ilgalaikio gydymo ir gyvenimo su lėtine liga patirtimi. Kaip nuorodos, bus pasitelkiami  filmai: hope it finds you well (2018), kuris nagrinėja vilties, atsparumo, tikėjimo temas ir kūno bei proto santykį, taip pat Vakarų ir ajurvedinės sveikatos priežiūros tradicijas; helpless cure (2019), sukurtas kartu su Miša Skalskiu, tyrinėja paraleles tarp sveikatos priežiūros sistemų ir kūrybinio darbo įteisinimo. Pasitelkdami fikcinį pasaulį, menininkai svarsto ribas tarp įprastų ir alternatyvių medicinos praktikų.

 

Biografijos

Milda Januševičiūtė yra jaunos kartos menininkė ir kultūros sociologė, gyvenanti ir kurianti Vilniuje. Jos domėjimosi sritis yra tarpdisciplininiai projektai, nagrinėjantys rūpesčio, sveikatos priežiūros, vilties ir atsparumo temas. Video kūriniuose perteikiama menininkės autobiografija, sociologiniai stebėjimai ir kasdienio gyvenimo patirtys, susijungiančios į jos apmąstymus apie vilties ir rūpesčio kultūrinių sąvokų skirtumus. 

https://player.vimeo.com/video/411355336

https://6x6project.com/artwork/hope-it-finds-you-well-by-milda-januseviciute/

 

Martin O’Brien yra menininkas, mąstytojas ir ‘zombie’. Jis kuria performansus bei video meną, taip pat rašo ir tokiu būdu tyrinėja, ką reiškia būti gimusiam su gyvenimą trumpinančia liga. Jis kūriniuose apmąsto ligos patirtį, taip pat kokiais būdais kiti menininkai svarsto šią temą. Knyga, pavadinimu ‘Survival of the Sickest: The Art of Martin O’Brien’, yra sudaryta iš tekstų apie patį Martin, (Live Art Development Agency leidykla knygą išleido 2018 m.). Jo performansai buvo atliekami ir demonstruojami Jungtinėje Karalystėje, Europoje, JAV ir Kanadoje. Menininko kūriniai buvo publikuojami performanso, vizualaus meno ir medicinos-humanitarinių mokslų sričių leidiniuose. Martin šiuo metu dėsto performanso meną Queen Mary University of London.

https://wellcomeopenresearch.org/articles/5-135

https://www.martinobrienart.com/zombie-time.html

 

Samantha Lippett yra Londone gyvenanti kuratorė ir dėstytoja, kurios veikla glaudžiai susijusi su alternatyviais edukacijos metodais ir bendruomenės kūrimu. Ji domisi tarpdisciplininio bendradarbiavimo potencialu, ypač sveikatos, aprūpinimo būstu ir priežiūros etikos temose. Per paskutinius ketverius metus Samantha koordinavo rezidencijų programą ir kitus projektus su South London galerijos menininkais trijuose vietiniuose gyvenamuosiuose kvartaluose. Ji taip pat dėsto kultūros ir konteksto studijų paskaitas Middlesex University. Šiuo metu ji kartu su Kamile Krasauskaite ir Palanga Street Radio (LT) kuria tarpkultūrinę tyrimų platformą COMMON GROUND. Ši platforma suvestų bendruomenei skirtą veiklą praktikuojančius bei dažnai šiuolaikinį meną kuriančius draugus ir kolegas. 

https://rupert.lt/samantha-lippett/

https://palanga.live/

 

Sarah Lippett yra Jungtinėje karalystėje gyvenanti menininkė ir rašytoja. Jos pirma grafinė novelė ‘Stan and Nan’ laimėjo Quentin Blake Prize apdovanojimą už geriausią pasakojimą Royal College of Art institucijoje ir 2016 m. Jonathan Cape leidykla išleido šią knygą, tapusią Guardian bestseleriu ir 2016 m. metų knyga. Jos paskutinį autobiografinį darbą ‘A Puff Of Smoke’ 2019 m. išleido leidykla Jonathan Cape, taip pat gavo Arts Council England Literary Grant paramą. Itin didelis kritikų pripažinimas lėmė, kad knyga buvo išrinkta geriausia 2019 m. Guardian grafine novele, transliuojama BBC Radio 4’s Woman Hour ir sulaukė pagyrimų iš The Herald, The Observer ir the Rare Disease medicinos bendruomenių. Greta savo ilgos apimties kūrinių, Lippett taip pat sukūrė sociopolitinių reportažų darbus, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama įvairių bendruomenių, gyvenančių visoje Jungtinėje Karalystėje ir užsienyje, istorijoms. Ji skaito paskaitas ir dalyvauja pokalbiuose bei diskusijose apie piešimą, naratyvo ir negrožinės literatūros rašymą tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek užsienyje.

http://www.crayonlegs.com/

https://www.penguin.co.uk/books/111/1113654/a-puff-of-smoke/9781911214861.html

 

Lisa Baraitser yra psichosocialinės teorijos profesorė psichosocialinių studijų skyriuje Birkbeke, University of London. Jai (kartu su Laura Salisbury) buvo įteiktas Wellcome Trust apdovanojimas už ‘Waiting Times’ projektą. Tai yra penkerių metų tyrimų apie laikinumą ir sveikatos priežiūrą (psichinės sveikatos gydymą, vizitą pas šeimos gydytoją ir gyvenimo pabaigos priežiūrą) ciklas. Ji yra apdovanojimą gavusios monografijos Maternal Encounters: The Ethics of Interruption (2009), autorė, taip pat parašė ir Enduring Time (2017) bei redagavo esių rinkinį A Feeling for Things, kuris yra apie būsimą Jane Bennett kūrinį. Lisa taip pat prisidėjo redaguojant virtualų, recenzuojamą žurnalą Studies in the Maternal. Ji yra  tarptautinio tarpdisciplininio tyrimų tinklo apie motinystę ‘Mapping Maternal Subjectivities, Identities and Ethics’ (MAMSIE) narė. Lisa Baraitser yra psichodinaminės srities psichoterapeutė, savo veiklą vykdanti nepriklausomai nuo institucijos. Be to, ji kandidatuoja priklausyti Institute of Psychoanalysis (Londone). Anksčiau ji buvo eksperimentinio teatro kolektyvo, žinomo kaip PUR, meno vadovė.

http://www.bbk.ac.uk/psychosocial/our-staff/academic/lisa-baraitser

https://wellcomeopenresearch.org/articles/5-128

 

Yates Norton yra Rupert viešosios programos kuratorius.

 

Rupert veiklą remia Lietuvos kultūros taryba. Šios dirbtuvės yra projekto ‘Who cares’, iš dalies finansuojamo Kūrybiškos Europos programos lėšomis projekto, dalis.